Breaking News

Návrat k účinkovaniu našej reprezentácie na Majstrovstvách sveta

Slovensko sa po úspešnej kvalifikácii z minulého roka prebojovalo po druhýkrát v rade na Majstrovstvá sveta. V roku 2019 v Durbane (JAR) sa rozhodlo, že sa uskutočnia na Taiwane, čo predstavovalo veľkú výzvu nie len pre hráčov, ale najmä pre zväzových funkcionárov, pretože zabezpečiť finančné a materiálne náklady na tak drahé podujatie je v našich podmienkach veľmi náročné.

Po niekoľko mesačnej príprave, ktorá vyvrcholila intenzívnym septembrom, keď náš tím odohral desať prípravných zápasov, z toho 7 s našim južným susedom, sme vycestovali do dejiska šampionátu. Organizácia samotných MS bola na špičkovej úrovni, precíznosť a pohostinnosť domácich bola doplnená infraštruktúrou, o ktorej môžeme na Slovensku iba snívať.

Samotný turnaj začal pre nás dňom voľna, po ktorom nás čakala šichta štyroch zápasov v jednom slede. Žreb nám prisúdil v A skupine neznámy tím z Brazília a favorita na celkový triumf z Holandska. V prvom zápase proti kanárikom sme na súpera vybehli a tvrdou nátlakovou obranou sme ho zmietli v prvých dvoch štvrtinách pomerom 16:1. Následne sme po prestávke nepochopiteľne zvoľnili, prispôsobili sme sa ich hre, začali sme kopiť nepresnosti. Zápas skončil výsledkom 21:5, čiernou škvrnou na stretnutí bolo zranenie jedného z kľúčových hráčov Petra Levčíka. Najlepšou strelkyňou nášho tímu v tomto zápase bola so šiestimi košmi Zuzka Bušíková.

Druhý zápas proti top favoritovi z Holandska nám veľa šancí pomýšľať na úspech nepriniesol. Dominancia súpera vo všetkých činnostiach, výšková, technická aj taktická prevaha bola jasná. Príležitosť zahrať si proti najlepším hráčom na svete dostali všetci hráči a potešiteľné je, že viacerí sa dokázali strelecky presadiť. Výsledok 39:9 vyznie kruto, ale ako sa v ďalšom vývoji turnaja ukázalo, Holanďania dokázali podobným spôsobom porážať aj oveľa kvalitnejšie tímy ako je náš výber. Po tri koše za náš tím strelili Timea Darnadiová a Jakub Krajč.

V ďalšej fáze turnaja bol pre nás žreb veľmi krutý. Do ďalšej skupiny nám pridelil tímy z H skupiny, európsku kvalitu v podaní Českej republiky a Katalánska.

Súboj s našimi západnými susedmi mal priniesol neočakávanú drámu. Česká republika nastúpila s niekoľkými hráčmi z lavičky a naša zostava im bola viac ako tri štvrtiny zápasu vyrovnaným súperom. Česi si síce v prvej štvrtine vypracovali trojbodový náskok, ktorý následne mierne vylepšili, ale najmä tretia štvrtina patrila našim reprezentantom. Zo stavu 7:10 sa nám podarilo otočiť zápas na 11:10, na čo súper dokázal zareagovať iba jedným košom. Do poslednej časti hry sa odchádzalo za vyrovnaného stavu a posledná desaťminútovka mohla rozhodnúť o najväčšom prekvapení na turnaji. Bohužiaľ sa tak nestalo a slovenskému výberu došli najmä fyzické sily. Silná lavička súpera našich hráčov nepustila do šancí a strhla víťazstvo na českú stranu pomerne jasným výsledkom 13:21. Krutá prehra našich hráčov vzhľadom na priebeh zápasu mrzela, ale za výkon sa určite hanbiť nemusia. Najlepším strelcom nášho tímu bol som štyrmi košmi Oliver Ondrejec.

Súboj s Katalánskom rozhodoval o ďalšom vývoji turnaja. Víťaz sa posunul do skupiny o 9.-12. miesto a porazení musel hrať v skupine o 13.-20. miesto. Katalánci počas zápasu dominoval najmä fyzicky. Presná streľba a rýchla hra robil našim hráčom problémy a ťarcha štyroch zápasov v rade sa prejavila na výsledku 10:19. Strelecky sa najviac darilo Petrovi Bušíkovi so 4 košmi.

Po dni voľna nám v playoff následného pavúka čakala neznáma z Thajska. So súperom sme odohrali krátky 10 minútový tréningový zápas počas prvého dňa na Taiwane. Nátlaková hra na začiatku nám priniesla pomerne komfortný náskok v prvej časti hry. Výsledok 4:0 ako keby priniesol až veľmi výrazné uspokojenie našich hráčov a v ďalšom priebehu stretnutia museli o víťazstvo veľmi bojovať. V druhej časti hry sa súper dokázal priblížiť na rozdiel 2 bodov, našťastie sa naši hráči spamätali a dobrou taktickou hrou sme dokázali zápas dotiahnuť do víťazného konca 23:14. Zápas vyšiel strelecky najmä Eme Ondrejcovej, autorke piatich košov. Týmto víťazstvom sme sa v pavúku posunuli do boja o 13.-16. miesto.

Tam nás čakal ďalší ázijský súper, tím Hongkongu. V mládežníckych kategóriách sa nám proti tomuto súperovi zvykne dariť, avšak seniorský tím predvádza typickú ázijskú rýchlu hru. Prvá štvrtina patrila nášmu tímu, keď sme ju vyhrali 4:3. Druhá časť patrila nášmu súperovi a na polčasovú prestávku sme odchádzali s mankom 7:9. Bohužiaľ druhá časť zápasu nám vôbec nevyšla. Súper aj zásluhou 7mich penált a niektorých ďalších sporných košov zvíťazil pomerom 10:21. Najviac bodov Slovenska strelil Peter Bušík (3).

V poslednom zápase turnaja proti sebe nastúpili dva zdravotne zdecimované tímy Slovenska a Nového Zélandu. Súboj o 15. miesto priniesol zaujímavý zápas. Súboj začal lepšie náš tím z južnej polgule. Prvú štvrtinu vyhrali súper pomerom 4:6. Druhá časť vyznela lepšie pre náš tím a zápas sme otočili na 8:7. V druhej časti zápasu sme zápas kontrolovali a víťazstvom 17:10 sme zakončili turnaj úspešne. Strelecky sa najviac presadila Zuzana Bušíková so siedmymi košmi.

Rebríčkovo náš tím potvrdil postavenie v rebríčku IKF, 15. miesto je predpokladaným a spravodlivým výsledkom. Mrzí najmä prehra s Hongkongom a nedotiahnutý zápas s Českou republikou, ale na turnaji sme predviedli dobré výkony a postupná generačná výmena tímu predpokladá priaznivý vývoj do budúcnosti. Ďakujeme za podporu a tešíme sa na ďalšie podujatia.

Nadchádzajúce udalosti