Breaking News

Slovenská juniorská reprezentácia U19 na majstrovstvách sveta IKF WKC 2022 v Kutnej Hore(Česká Republika), 14-17.4.2022

Po 2 rokoch poznačených globálnou pandémiou sa konečne aj reprezentačný tím do 19 rokov mohol zúčastniť medzinárodného turnaja a boli ním rovno majstrovstvá sveta. Už tradičný termín počas veľkonočných sviatkov patril tejto vekovej kategórii, po prvýkrát sa však dejisko presunulo z Holandska do susedného Česka. Za účasti 13 tímov z 3 kontinentov odohrali tímy 3-dňový turnaj v modernom športovom komplexe Klimeška v Kutnej Hore.

Slovenský tím pod vedením trénera Petra Bušíka bol poskladaný prakticky nanovo, keďže viacerí hráči z predchádzajúceho výberu už nespĺňali základnú podmienku roku narodenia 2003 a neskôr. Do finálnej nominácie sa dostalo viacero nováčikov a všetci boli odhodlaní dokázať, že sú v reprezentácii právom.

Hneď úvodný zápas na turnaji bol veľkou školou. Slováci nastúpili proti domácemu favoritovi, ktorý bol hnaný aj divákmi na tribúne. Kvalita na strane súpera sa začala prejavovať hneď od úvodu a Česi si postupne budovali pohodlný náskok. Slovákom sa nedarilo hlavne strelecky, za celý zápas sme skórovali iba trikrát. Na palubovku sa postupne dostali všetci hráci aj z lavičky, takže každý mal možnosť vyskúšať si atmosféru najstrovstiev sveta hneď v prvom zápase. CZE-SVK 21:3 (body za Slovensko: Habániková x 2, Peressényi)

Poobede nás čakal ďalší, papierovo ešte silnejší súper, Tajvan. Veľmi pohybliví hráči robili našim veľké problémy najmä v obrane, v útoku sme mali zase problém s ich tesnou obranou, čo vyústilo do množstva nepresných nahrávok. Pozitívom je, že sa podarilo mierne zvýšiť počet strelených košov, čo nám dávalo nádej lepšej efektivity v ďalších zápasoch. TPE-SVK 24:5 (body za Slovensko: Santorisová x 2, Habániková, Kocúr, Leporis)

Keďže v základnej skupine sa nám nepodarilo prekvapiť a po 2 prehrách sme skončili na 3.mieste, ďalej sme hrali už o konečné 9-13.miesto. V sobotnom zápase s Poľskom to bol úvod ako z veľkej knihy. Hneď prvou strelou sme išli do vedenia a postupne sme po pár minútach vyhrávali už 5:0. Náskok sme si udržali počas celého zápasu, v druhom polčase súper zlepšil svoju hru a dokonca ho o jeden koš aj vyhral, konečný výsledok sme si však postrážili, na ihrisko sa znovu dostali všetci hráči a po krásnom kolektívnom výkone si tak mohli užiť prvé víťazstvo na turnaji. POL-SVK 9:15 (body za Slovensko: Kocúr x 4, Hrošovská x 3, Peressényi a Santorisová x 2, Ondrejcová, Habániková, Matejková, Leporis)

Do druhého sobotného zápasu proti Maďarsku sme nastúpili v rovnakom zložení v duchu hesla „víťazná zostava sa nemení“. Prvý koš hneď v prvej minúte zaznamenala Ema Ondrejcová a načrtla našu šancu na dobrý výsledok. Skóre narastalo na obidvoch stranách, nám sa však ešte v prvej štvrtine zranila Eva Habániková a súper postupne navýšil náskok o 3 body. Do polčasu sa nám podarilo priblížiť na rozdiel jediného koša keď sa darilo hlavne dievčatám. Po prestávke sme dostali 3 rýchle koše, nepomohol ani time-out. Tréner reagoval viacerými striedaniami aby dosiahol oživenie a lepšiu spoluprácu dievčat, na ihrisku sa to však neprejavilo hneď. Koše nám začali pribúdať až v poslednej štvrtine, čo bolo už príliš neskoro na zvrátenie výsledku. Konečný výsledok bol veľmi tesný, mrzí najmä pomalý úvod, na druhej strane družstvo ukázalo svoju lepšiu tvár a bojovnosť v druhom polčase. Na takýchto výkonoch sa rozhodne dá stavať aj do budúcnosti. HUN-SVK 12:10 (body za Slovensko: Hrošovská x 3, Ondrejcová, Santorisová a Peressényi x 2, Kocúr)

Posledný hrací deň sme otvárali ranným zápasom proti Malajzii. Skóre otvorila opäť hneď v úvodnej minúte Ema Ondrejcová. Prvý polčas bol v znamení viacerých nepresností, efektivita streľby bola na obidvoch stranách veľmi nízka o čom svedčí aj polčasové skóre 3:5 v prospech Malajzie. Do druhého polčasu nastúpili naši súperi koncentrovanejší a sériou 3 košov donútili Peťa Bušíka zobrať time-out a prehovoriť svojim zverencom do duše. Menšia rošáda v zostave zafungovala a naštartovala výkon našich. Strelili sme 4 koše po sebe, znížili na rozdiel 2 bodov. Malajzia si však tento tesný náskok kontrolovala a nedovolila nám uchmatnúť si pre seba ďalšiu výhru. SVK-MAS 10:12 (body za Slovensko: Hrošovská, Peressényi a Kocúr x 2, Kleinová, Habániková, Ondrejcová, Šimko)

Posledný zápas, ktorý rozhodol o našom konečnom umiestnení, sme odohrali proti tímu z Maroka. Bol to vôbec prvý zápas v histórii slovenských reprezentácií proti tímu z Afriky. Títo hráči s korfbalom ešte len začínajú a pre mnohých z nich to boli prvé zápasové skúsenosti. Slováci vstúpili do zápasu trochu laxne, neplnili trénerove pokyny a súperom dovolili príliš veľa. Našťastie bola úspešnosť streľby vyššia a podarilo sa nám vytvoriť si pohodlný náskok, ktorý sme si udržali až do konca zápasu. Pozitívom je aj to, že skórovať sa podarilo aj menej tradičným strelcom a dokázali, že si zaslúžia nosiť dres s dvojkrížom na hrudi. MAR-SVK 6:18 (body za Slovensko: Kukurová, Santorisová a Habániková x 3, Hrošovská a Matejková x 2, Ondrejcová, Sabo, Bullo)

Celkovo sme na turnaji dokázali vybojovať 2 výhry, v 2 ďalších zápasoch chýbalo veľmi málo, možno len trochu športového šťastia. Umiestnili sme sa na konečnom 10.mieste. Turnaj nám nastavil zrkadlo vo viacerých oblastiach. Pripravenosť a výkon tímu boli značne ovplyvnené podmienkami pre šport na Slovensku v posledných 2 rokoch. Tento tím je však veľmi mladý (vekový priemer tohto výberu nebol ani 17 rokov), má potenciál zbierať skúsenosti a už budúci rok na MS dokázať, že má na viac.

Reprezentačný tím Slovensko U19 na IKF WORLD KORFBALL CHAMPIONSHIP U19, Kutná Hora(CZE), 14-17.4.2022: Zuzana Hrošovská, Dominika Santorisová, Liliana Matejková, Lea Kukurová, Ema Ondrejcová, Eva Habániková, Karolína Kleinová, Patrik Peressényi, Patrik Kocúr, Tomáš Šimko, Boris Grolmus, Jakub Bullo, Vít Joel Leporis, Šimon Sabo

Realizačný tím: Peter Bušík (tréner), Peter Fábik (asistent trénera), Janka Miklovičová (team manager)