Breaking News

Slovensko na ME v Holandsku na 11.mieste

Slovenská seniorská korfbalová reprezentácia sa v dňoch 13.-21.10.2018 zúčastnila Majstrovstiev Európy v Holandsku. Organizátori vybrali 4 mestá v oblasti Friesland (Drachten, Gorredijk, Heerenveen, Leeuwarden), v ktorých sa odohrávali zápasy v skupinách. Po nečakanom nepricestovaní tímu z Turecka ostali Slovákom iba 2 zápasy v skupine. Na úvod si zmerali sily s papierovo najslabším súperom z Francúzska. Priebeh zápasu bol veľmi vyrovnaný, ani jeden z tímov nešiel do výraznejšieho vedenia, polčas vyhrali Francúzi 10:9. Druhý polčas mal podobný priebeh, tímy sa striedali vo vedení maximálne o jeden bod a po 2 nepremenených penaltách na strane Slovenska sa v riadnom hracom čase nerozhodlo a za stavu 17:17 sa muselo predlžovať. Po nervydrásajúcich 7 minútach sa kapitánovi Petrovi Fábikovi podarilo skórovať strelou z diaľky a zabezpečil tak svojmu tímu prvé víťazstvo na turnaji.

Po dni voľna, v pondelok 15.októbra, nastúpili Slováci proti druhému súperovi v skupine, proti Írsku. S týmto súperom sme mali na konte už 3 remízy a rozhodne sme nechceli dopustiť rovnaký scenár ako z prvého zápasu na ME. Na súpera sme sa výborne takticky pripravili a taktiku sa darilo dodržiavať aj na ihrisku. Obrana bola bezchybná, prvá štvrtina skončila 2:0 v náš prospech. V ďalšej časti hry sa poradilo skórovať aj súperovi a polčas skončil 6:5 pre Slovensko. Írsky tréner reagoval striedaniami v mužskej časti tímu, naopak Sergej Nizovsky (tréner SR) využil pravidlo vratného striedania na vymenenie Andrey Fialovej a Zuzky Bušíkovej vo svojich zónach. Slovensku sa až na začiatku poslednej štvrtiny podarilo súperovi odpútať na rozdiel  viac ako jedného koša a v závere si postrážili zaslúžené víťazstvo 16:12. Dokázali sme konečne poraziť večných rivalov z Írska a zabezpečili sme si tak prvé miesto v skupine C.

Po náročnom zápase si tím na druhý deň doobeda naplánoval krátku prechádzku po mestečku Franeker, kde mala slovenská reprezentácia svoju základňu po celý čas. Večer hráčov čakal náročný zápas proti Čechom, teda s tímom z „hornej osmičky“, s ktorým sme sa na medzinárodnej scéne ešte nestretli. Naši západní susedia boli jasným favoritom zápasu, Slováci však nastúpili nebojácne a držali so súperom krok v prvej štvrtine. Český tréner bol dokonca donútený zobrať si time-out a zvýšiť hlas na svojich zverencov, ktorí boli hrou Slovákov trochu zaskočení. V druhej štvrtine sa už favoriti skoncentrovali, vrátili sa k svojej hre a polčasové skóre 8:19 resp konečný výsledok 12:33 potvrdil, že český tím je momentálne jednoznačne nad naše sily.

Prehra s Čechmi nám určila za ďalšieho súpera tím Srbska. Cieľom bolo vrátiť im prehru z posledného šampionátu a zabojovať o zápas, ktorý udržiaval nádej na postup do Juhoafrickej republiky na Majstrovstvá sveta 2019. Tím opäť absolvoval výbornú taktickú prípravu a vo večernom zápase sa hotoval zvíťaziť. Ako sa hovorí, na takomto turnaji už žiadny tím nie je slabý a každý chce vyhrať a bojuje ako lev. Inak to nebolo ani so Srbmi a zápas mal viac než vyrovnaný priebeh, vybičované boli emócie na ihrisku ale aj na oboch lavičkách. Na polčasovú prestávku išli tímy do šatní za nerozhodného stavu 13:13 a začínalo sa akoby odznova. Slovenskí reprezentanti začali druhý polčas aktívnejšie ako súper a išli do vedenia dvomi bodmi z úspešne premenených penált v podaní kapitána Fábika. Mierny náskok sa podarilo udržať až do konca a výsledné skóre 22:19 zabezpečilo Slovákom tretiu výhru na ME.

Najdôležitejší zápas v boji o Afriku prišiel hneď na ďalší deň, kedy sa SR znovu postavila proti Írsku. Obaja tréneri spravili v zostave oproti zápasu spred 3 dní nejaké zmeny. Začalo sa opatrne a prvé koše prišli až v piatej minúte, bohužiaľ na strane Írska. Opäť to bol veľmi vyrovnaný zápas kedy sa skóre prelievalo zo strany na stranu, polčas bol 6:5 pre Slovensko. V tretej štvrtine sa Írom podarilo otočiť skóre vo svoj propech a tesné vedenie si postrážili aj v poslednej časti hry. Ani striedaniami v druhom polčase sa Slovákom nepodarilo oživiť hru a po zápase museli po výsledku 9:13 pogratulovať súperovi k výhre, ktorá im zaručovala postup na MS v Afrike.

V každom členovi tímu zavládlo veľké sklamanie, keďže cieľ bol na dosah, ale nepodarilo sa ho naplniť. Turnaj však ešte neskončil, reprezentáciu ešte stále čakal jeden zápas o konečné umiestnenie. Deň voľna padol vhod, hráči sa v piatok odreagovali na výlete v Amsterdame, utužili kolektív, rozobrali smolný zápas s Írmi a s čistou hlavou sa v sobotu pripravovali na zápas proti Walesu o 11.miesto.

Víkendové zápasy sa už všetky odohrávali v krásnej hale v Heerenveene. V sobotu 20.októbra o 14:45 nastúpili slovenskí reprezentanti do boja o pozíciu prvého náhradníka do Afriky. S Walesom sa naspoledy stretli na jeseň minulého roku na turnaji v holandskom Stadskanaali, kedy tímu z Britských ostrovov podľahli. Mali sme im teda čo vracať a tiež sme sa s turnajom chceli rozlúčiť víťazstvom. Ale ani tento zápas nemal jednoznačný priebeh a skóre sa menilo striedavo na oboch stranách. Prvú štvrtinu vyhral Wales 5:6, polčasové skóre bolo 9:7 v prospech Slovenska. V prestávke tréner jasne povedal, že nechce vidieť ďalší triler a očakáva víťazstvo. Hráči teda pozbierali posledné zvyšky síl a dali do posledných 20 minút úplne všetko. Udržali si vedenie až do konca a po výsledku 18:15 sa mohli tešiť z konečného 11.miesta a pozície prvého náhradníka na MS v Afrike.

Celkovo zaznamenala slovenská reprezentácia na Majstrovstvách Európy 4 výhry a 2 prehry. Mrzí najmä prehra v druhom zápase s Írskom, ktorá nás stála miestenku na MS do Afriky. Tím však počas celého turnaja vzorne bojoval, plnil taktické pokyny nového trénera a ukázal svoje kvality. Teraz ostáva už len čakať, či sa naskytne možnosť vycestovať na MS alebo budú najbližším programom vložené ME B kategórie v roku 2020.

Majstrovstiev Európy 2018 v Holandsku sa zúčastnili: Janka Miklovičová, Lujza Mojžišová, Zuzana Bušíková, Andrea Fialová, Romana Lihotská, Peter Levčík, Bohuslav Majorský, Peter Bušík, Róbert Mojžiš, Peter Fábik, Juraj Kyseľ. Realizačný tím: Sergej Nizovsky, Tomáš Sonnenschein, Martin Sonoga, Bert Molema, Zuzana Filová.

Nadchádzajúce udalosti