Breaking News

Na slovíčko s asistentom trénera slovenskej reprezentácie Tomášom Sonnenscheinom

  1. Ako hodnotíte spoluprácu s novým reprezentačným trénerom Nizovskym? V čom vidíte rozdiely v porovnaní s prácou predošlých trénerov?

Spoluprácu s novým trénerom hodnotím veľmi pozitívne. Sme približne rovnaká veková kategória, ale Sergej má nespočetné množstvo skúseností či už z hráčskych alebo trénerských čias. Snaží sa do tímu implementovať nové moderné prvky korfbalu a hráči jeho filozofiu rýchlo pochopili. Prvé trénerské skúsenosti na veľkých podujatiach som zažil ako asistent trénera Marcela Kavalu na ME v Porte 2014. Bol to rozlúčkový turnaj úspešnej generácie hráčov a pre mňa veľká korfbalová škola. Bohužiaľ nám turnaj nevyšiel veľmi podľa predstáv a určite sme mali na lepšie umiestnenie. Pod ďalším trénerom p. Henniem Baasom som pôsobil ako hráč širšieho kádra, ale hlavne som sa snažil tím podporovať organizačne z pozície člena Rady SAK. Z pôvodného kádra zostalo v tíme len minimum hráčov, a tak tréner postavil nový tím, ktorému sa snažil vštepiť svoju hernú filozofiu. Tím dosiahol viacero pekných umiestnení, tretie miesto na kvalifikácii ME v Nitre, z ktorej Slovensko postúpilo na blížiace sa ME. Taktiež tím skončil na peknom druhom mieste na medzinárodnom turnaji v holandskom Staadskanali. Bohužiaľ sme sa s trénerom museli po tomto turnaji rozlúčiť. Z viacerých kandidátov na uvoľnený post sa Rada SAK zhodla na Sergejovi Nizovskom, ktorý našu ponuku prijal a zatiaľ sa naša spolupráca osvedčila.

 

  1. Akým spôsobom sa do tímu podarilo zapracovať novú hernú filozofiu v omladenom kádri seniorského reprezentačného výberu?

Vedenie SAK-u zorganizovalo pre tím na naše pomery veľmi kvalitnú prípravu. Počas kempov sa v tíme objavilo niekoľko hráčov, pre ktorých to bol prvý kontakt so seniorskou reprezentáciou. Po prvom zoznamovacom kempe začal tréner tímu vštepovať svoje myšlienky, ktoré tím veľmi rýchlo pochopil a pretavil do hry. Pozitívom bolo, že Sergej sa nesnažil o výrazné zmeny herného štýlu. Snažil sa nadviazať na prácu predchádzajúceho trénera, ktorú vylepšil o svoje myšlienky a postrehy. Veľké pokroky sme mohli vidieť počas septembrového turnaja Mayor cup v Prievidzi najmä v obrannom systéme. Kvalitná defenzíva je veľkým predpokladom úspešného zápasu. V útočnej zóne mierne doplnil myšlienky predchádzajúceho trénera, ale ponechal hráčom väčšiu kreativitu.

 

  1. Ako dobre poznáte súperov Slovenska v základnej skupine a čo môžete od nich očakávať?

Papierovo najľahším by mal byť pre nás prvý súper z Francúzska. Zdanie však môže klamať, lebo korfbal vo Francúzsku zažil v poslednej dobe výraznejší progres. Bude to ťažký zápas ale pevne verím, že ho zvládneme a vstúpime do turnaja víťazstvom. Naším druhým súperom bude reprezentácia Turecka. Veľmi nevyspytateľný tím, ktorý ak má dobrý deň, dokáže potrápiť kohokoľvek, ale ak ho nemá vie vybuchnúť aj so slabšími súpermi. Hrajú dynamický, rýchly korfbal. Na nedávno skončenej kvalifikácii na Europa Cup (obdoba Ligy majstrov) si vybojovali zaslúžený postup do hlavnej časti. Gro tureckého majstra tvorí aj reprezentačný tím. Tretiemu súperovi z Írska máme čo vracať. Na predchádzajúcich dvoch majstrovstvách Európy sme s nimi nešťastne prehrali golden goalom v nastavenom čase. Ich najlepší hráč, naturalizovaný Holanďan Shay Conroy, sa bude pravdepodobne lúčiť s reprezentáciou. Najdôležitejšie bude ustrážiť tohto strelca, ale samozrejme sa nemôžeme sústrediť iba na jedného hráča.

 

  1. S akými ambíciami cestuje družstvo na finálový turnaj?

Základom je sústrediť sa na každý zápas od prvej do poslednej minúty, neriešiť čo bude, ale postupovať krok za krokom za naším cieľom. V prípade úspechu v základnej skupine, by nás čakal barážový zápas o postup do prvej osmičky a tým aj istota postupu na budúcoročné Majstrovstvá svete v Juhoafrickej republike (pozn. postupuje prvých 10 tímov z ME). V prípade priaznivej zhody okolností by nás v zápase o všetko mohol čakať „bratovražedný“ súboj proti kamarátom z Poľska. Úspech v tomto zápase by pre nás znamenal splnenie veľkého korfbalového sna, ale to je hudba budúcnosti. Momentálne sa snažíme doladiť všetky organizačné detaily ohľadom turnaja a sústredíme sa na zápas s Francúzskom.

 

  1. Čo by bolo pre Vás sklamaním?

Sklamaním by pre mňa bolo, keby počas turnaja neťahajú všetci v tíme za jeden koniec povrazu. Počas prípravného obdobia sa vytvoril veľmi dobrý súdržný kolektív a to je podľa mňa základ úspechu. Ak prenesieme všetky tieto veci do zápasov, verím, že na žiadne sklamanie nebude priestor a turnaj zvládneme k spokojnosti našej, vedenia a všetkých, ktorí nás budú sledovať a podporovať. Reprezentovať Slovensko je pre nás veľká česť a pre úspech urobíme maximum.

Nadchádzajúce udalosti