Rekordná účasť na 6. ročníku Medzinárodného korfbalového víkendu v Nitre

Uplynulý víkend napísal svoju šiestu kapitolu Medzinárodný korfbalový víkend v Nitre. V Európe veľmi obľúbené podujatie sa každoročne koná počas druhého prázdninového víkendu a v každom ročníku  pribúda počet tímov a zúčastnených krajín. Organizátori privítali rekordných 220 účastníkov z ôsmich krajín. 17 tímov v seniorskej kategórii, 6 tímov v kategórii do 15 rokov a 3 tímy v kategórii do 11 rokov bojovali v sobotu počas celého dňa o cenné trofeje.

V kategórii do 11 rokov súperili tímy z dvoch krajín. Turnaju dominovalo družstvo YMCA Znojmo, ktoré kvalitatívne prevýšilo slovenské tímy a počas štyroch zápasov inkasovalo jediný kôš. S priepastným skóre 44:1 sa zaslúžene stalo víťazom v najmladšej kategórii. O druhé miesto súperili tímy KK SPU Nitra – GolianovoSKK Dolphins Prievidza – Piaristi. Po dvoch vyrovnaných zápasoch sa vďaka lepšiemu skóre tešili z druhého miesta mladí Nitrania.

V bohato obsadenej kategórii do 15 rokov výsledkovo dominoval tím SKK Dolphins JKBOZ Prievidza 1, ktorý prešiel turnajom bez zaváhania. Ďalšie štyri tímy bojovali o medailové pozície vo veľmi vyrovnaných zápasoch, kde o výsledku rozhodovali malé zaváhania. Vekovým priemerom najmladší tím A.T.B.S. z belgických Antwerp statočne bojoval proti starším súperom, ale tentokrát si body nedokázal pripísať. Vďaka lepšiemu skóre a vzájomným zápasom sa na druhej priečke umiestnil SKK Dolphins JKBOZ Prievidza 2 a bronzová priečka putuje našim hosťom z YMCA Znojmo. Štvrté miesto obsadil tím SKK Dolphins Prievidza – Piaristi, piate domáci KK SPU Nitra – Golianovo a šieste partnerský klub domácich, belgické A.T.B.S.

Seniorský turnaj mal 17 účastníkov, ktorí boli rozdelení do štyroch skupín.

V A skupine prekvapujúco dominoval domáci tím KK SPU Nitra. Základnou časťou prešiel bez zaváhania s tesnými víťazstvami a postúpil do finálovej skupiny. Z druhého miesta sa vďaka lepšiemu skóre tešil holandský Erasmus Rotterdam 1. Tretiu priečku nešťastne obsadil nemecký Team Rheinland, ktorý o lepšie umiestnenie pripravil menší počet strelených košov. Štvrté miesto v skupine A patrilo sympatickému tímu z českého Znojma.

B skupina bola oveľa vyrovnanejšia. Až tri tímy mali rovnaký počet bodov, s najväčším rozdielom skóre postúpil do finálovej skupiny minuloročný obhajca AZS Wroclaw 1. Vďaka lepšiemu skóre vo vzájomných zápasoch vybojoval druhé miesto druhý slovenský účastník, SKK Dolphins Prievidza a tesne odsunul na tretiu priečku tím ESKV Attila Eindhoven. Na štvrtom mieste sa umiestnil anglický tím Highbury Korfball club 2.

V C skupine  s veľkým prehľadom dominoval český tím VKC Kolín. Na druhom mieste sa umiestnil mixovaný tím z hráčov z viacerých krajín InternationAll – Stars. V zápase o tretie miesto v skupine porazil holandský tím SkunK Nijmegen anglický Manchester tesne 4:3.

Päťčlennú D skupinu vyhrali s jedným zaváhaním Angličania z Highbury 1. Skupina bola vyrovnaná a poradie v nej sa miešalo počas celého dňa. Z druhého miesta sa nakoniec tešili hráči Erasmus 2, pred maďarskými priateľmi z SZKHSE Kékvölgy, poľským Wroclawom 2 a partnerským klubom Nitry, belgickým A.T.B.S.

Nadstavbová časť rozdelila tímy do ďalších štyroch skupín.

Medzi družstvami z posledných miest dominovalo YMCA Znojmo s tromi víťazstvami. Dve výhry a remízu si pripísali Wroclaw 2Manchester, ale vďaka lepšiemu vzájomnému zápasu sa na 14. mieste umiestnili poliaci. V skupine o 9. – 12. miesto si suverénne počínalo Kékvölgy, na 10. miesto sa vďaka víťazstvu vo vzájomnom zápase dostal tím Attila, pred Rheinlandom a celkové 12. miesto obsadili korfbalisti SkunKu. Skupina o 5. – 8. miesto bola najvyrovnanejšia zo všetkých nadstavbových. Zo šiestich zápasov sa až štyri skončili remízou. Piate miesto obsadili tím Erasmus 1, pred medzinárodným zoskupením InternationAll – Stars, slovenskou PrievidzouErasmom 2. Finálová skupina vyvrcholila podľa predpokladov. Český Kolín stratil počas celého turnaja jediný bod s domácimi KK SPU Nitra a tak si zaslúžene pripísali pri svojej prvej účasti na turnaji prvé víťazstvo. Na druhom mieste skončil obhajca prvenstva z Wroclaw 1 a vďaka lepšiemu vzájomnému zápasu odsunul domácich na nepopulárne štvrté miesto tím Highbury 1.

V nedeľu sa dejisko zápasov presunulo na pieskové ihriská nitrianskeho kúpaliska. Už tradične veľmi horúce počasie ovplyvnilo výkony najmä v poludňajších hodinách, keď si hráči cítili ako na tropickej pláži.

Keďže v kategórii do 11 rokov hrali v nedeľu iba dva tímy – Nitra a Znojmo, odohrali spolu 4 zápasy. Vo všetkých zápasoch dominovali českí korfbalisti, ale potešujúce je, že sa domáci dokázali oproti sobote zlepšiť a pripísali si štyri úspešné strelecké pokusy.

Kategóriu do 15 rokov odohrali na piesku 3 tímy dvojkolovo. Neporaziteľnosť opäť potvrdil tím SKK Dolphins JKBOZ Prievidza, pred druhým YMCA Znojmo a tretím KK SPU Nitra.

V seniorskej kategórii bolo 20 tímov rozdelených do štyroch skupín. Víťazi skupín sa stretli neskôr o celkové umiestnenie a zvyšok korfbalového pelotónu si mohol užívať slnečné počasie a osvieženie v bazénoch. Aj v beachkorfbalovej časti víkendu dominoval český VKC Kolín, ktorý bez zaváhania porazil všetkých súperov a stal sa suverénom tohto víkendu. Vyrovnané tímy na ďalších miestach usporiadalo do tabuľky skóre zo vzájomných zápasov  a medailové priečky obsadili poľské tímy Wroclaw 3 a Wroclaw 2. Tesne ušiel stupeň víťazov zmiešanému tímu InternationAll – Stars.

Organizátori počúvali počas celého víkendu slová chvály na organizáciu a úroveň podujatia, ktoré ich zaväzujú do ďalšej práce a ďalšiemu skvalitneniu tohto turnaja. Zároveň by chceli poďakovať všetkým partnerom a dobrovoľníkom, bez ktorých by sa toto podujatie nemohlo uskutočniť.