Breaking News

Mayor Cup 2015

Každoročný prievidzský turnaj Mayor Cup sa v septembri 2015 uskutočnil za rekordnej účasti 14 družstiev v seniorskej kategórii. Okrem slovenských účastníkov z Prievidze a Nitry prišli známe kluby aj z okolitých krajín. Z Česka minuloročný víťaz Znojmo a nový český majster Brno, z Poľska národná reprezentácia a mix-tím Mega Wroclaw a z Maďarska tradiční účastníci z MAFCu, 2 družstvá SZACu a nováčik Kékvolgy. Okrem nich aj ďalšie 4 národné výbery do 19 rokov, ktoré sa chceli pomeriť medzi dospeláckymi súpermi.

Hneď v prvom zápase turnaja v sobotu o 8:00 nastúpili domáci delfíni proti českému B-tímu do 19 rokov. Prievidzskí korfbalisti vstúpili do zápasu suverénne, keď išli do vedenia 3:0, následne sa koše striedali na oboch stranách, ale koncu 1.polčasu opäť dominovali domáci so sériou 4 košov za sebou. V 2.polčase Prievidžania poľavili, keď ho prehrali 4:5, ale zodpovedným kolektívnym výkonom si ustrážili povinné víťazstvo.

Nitrania sa v prvom zápase stretli s českým majstrom Brno. Na začiatku zápasu Nitrania vyvrátili papierové predpoklady a po 4 minútach vyhrávali 2:1. Výsledok Česi čoskoro otočili, ale aj v polovici prvého polčasu svietilo na ukazovateli prijateľné skóre 3:5. Potom sa začala prejavovať kvalita súpera, presná streľba a väčšie skúsenosti.

SKK Dolphins Prievidza – Česko U19 B (14:8)

KK SPU Nitra – KK Brno 5:24 (3:10)

Menším prekvapením dopoludňajšieho programu bola celkom jasná výhra českých juniorov nad poľskými súpermi z Mega Wroclaw.

Prievidza si vo svojom druhom vystúpení na turnaji zmerala sily s už tradičným súperom MAFC Budapešť. Maďari prišli na turnaj s omladeným kádrom, ale to domáci nechceli podceniť a nastúpili s motiváciou zaistiť si 2.miesto v skupine. Po výbornom obrannom výkone v prvom polčase prišlo za stavu 10:3 pre Prievidžanov v 2.polčase uspokojenie a poľavenie v útoku, čo využili naši súperi na skorigovanie stavu na 10:6.

V druhom zápase Nitranov proti reprezentácii Maďarska do 19 rokov sa očakával vyrovnaný duel s úspešnejším výsledkom pre Slovákov. Začiatok zápasu nasvedčoval bezproblémovému priebehu zápasu, neskôr Maďari výsledok zdramatizovali, keď sa dotiahli na rozdiel troch bodov, ale Nitrania zápas nepustili a do jeho konca kontrolovali priebeh. Išlo o historicky prvé víťazstvo Nitry na Mayor Cupe.

SKK Dolphins Prievidza – MAFC Budapešť  10:6 (6:2)

KK SPU Nitra – Maďarsko U19 16:8 (7:3)

V popoludňajšom programe príjemne prekvapili aj české juniorské tímy, ktoré výrazne potrápili maďarských favoritov. Vrcholom prvého dňa turnaja bol večerný zápas domácej Prievidze proti veľkému favoritovi turnaja, poľskej reprezentácii.

Po dlhej taktickej príprave nastúpili delfíni do zápasu s Poľskom s vidinou prvého miesta v skupine. Začiatok bol z prievidzskej strany výborný, keď sa naši hráči dostali do vedenia 2:0. Poliaci ale úvod otočili na 2:3 aj keď sa naopak vo svojom útoku značne trápili, keď na jednej strane bol dobre ubránený ich hlavný strelec a na druhej strane fungovala pripravená taktická obrana. Hra bola dlho vyrovnaná. V prievidzkom tíme to útočne viazlo jednej zo štvoriek, ale druhá strana ich podržala či už v obrane alebo útoku. Cez polčas boli vo vedení o 1 kôš naši severní susedia. Celý druhý polčas sa niesol v prelievaní stavu z jednej strany na druhú. Najprv sa domáci 2 košmi dostali do vedenia, následne si 2 košmi Poliaci vzali vedenia späť, na čo opäť odpovedala Prievidza 2 košmi po sebe. Minútu pred koncom bol stav vyrovnaný 9:9 a o víťazovi nakoniec rozhodol strelou hlavný strelec poľskej reprezentácie Krzystof Rubinkowski. Delfíni podali nad očakávania výborný výkon a celý zápas hrdo bojovali proti jednoznačnému favoritovi.

Vo večernom treťom zápase proti finalistovi maďarskej ligy SZAC Budapešť mohli Nitrania pri priaznivej zhode okolností zabojovať o druhé miesto v tabuľke. Úvod zápasu nebol z nitrianskeho pohľadu najhorší. Skóre bolo vyrovnané, maximálny rozdiel bol dva body. V druhom polčase sa Nitrania nevedeli presadiť najmä strelecky a postupne im dochádzali sily, stretnutie prehrali pomerom 5:17

SKK Dolphins Prievidza – Poľsko 9:10  (4:5)

KK SPU Nitra – SZAC Budapešť 7:15 (3:5)

Nedeľné ráno sa nieslo pokračovaním turnaja už od 8:00. Prievidžania nastúpili na svoj zápas o 9:10 hod. proti maďarskému prvoligistovi SZAC Blackadder. Prvý polčas sa niesol v znamení veľkého trápenia domácich, keď za celý polčas dali len jediný kôš. V druhom polčase sa útočná snaha zlepšila, keď Prievidza pridala viac košov, avšak hostia z Budapešti taktiež navyšovali počet košov na svojej strane a nakoniec zvíťazili 10 bodovým rozdielom.

V nedeľňajších zápasoch o umiestnenie bol prvým súperom Nitry tradičný rival z Maďarska, tím MAFC Budapešť. V týchto zápasoch nám veľmi pomohla naša poľská kamarátka Beáta. Nitrania odohrali ako už štandardne veľmi dobrý prvý polčas. So súperom sa doťahovali na maximálne na rozdiel jedného bodu. Potom však prišla druhá časť zápasu a skóre opäť narastalo viac menej iba na strane súpera.

SKK Dolphins Prievidza – SZAC Blackadder Budapešť 7:17  (1:6)

KK SPU Nitra – MAFC Budapešť 6:11 (4:5)

V semifinále sa očakával vyrovnaný boj medzi poľskou reprezentáciou a Brnom, ale nový český majster nenechal nič na náhodu a jednoznačne zvíťazil 19:8. Druhé semifinále bolo vyrovnanejšie, keď súboj Znojma a SZACu Bluewings rozhodol rozdiel len 2 košov v prospech Juhomoravanov.

Posledným zápasom Prievidze na turnaji bol súboj o 7.miesto proti známemu maďarskému súperovi Kékvőlgy, ktorého delfíni 2-krát zdolali v májovom semifinále druhej maďarskej ligy. Prvý polčas prebiehal ako cez kopírák so zápasmi zo semifinále 2.ligy, keď domáci celý čas doťahovali svojho súpera. V jednom momente mali maďari náskok až 3 bodov. Prievidžania sa však ešte pred koncom 1.polčasu sériou 3 košov dotiahli na svojho súpera. Na ihrisko prišla v priebehu zápasu aj Katka posilniť hlavne doskoky a asistentské pozície. Druhý polčas už tradične dominovala prievidzská obrana, keď dovolila len 3 koše a naopak útok si udržal svoju efektivitu. Nakoniec to bolo tradične vybojované víťazstvo zo strany Prievidze. Škvrnou zápasu bolo zranenie Roba, ktorý doskočil súperovi na nohu a vyvrtol si členok. Všetci dúfame, že do Europa Cupu v Budapešti bude v poriadku.

V záverečnom súboji o 11. miesto boli Nitrania odhodlaní poraziť ďalší mládežnícky výber, tentokrát z Čiech. Prvý polčas bol opäť veľmi vyrovnaný, v stretnutí dominovali obrany, resp. nepresná streľba. O celkovom výsledku rozhodli aj dve nepremenené penalty na strane Nitry.

SKK Dolphins Prievidza – Kékvőlgy KSE  12:10  (6:7)

KK SPU Nitra – Česká republika U 19 6:8 (3:4)

Finále obstarali už tradične kluby z Česka. Tentokrát však malo prvýkrát v histórii navrch Brno a konečne sa dočkalo vytúženého turnaja na prievidzskom turnaji.

Konečné poradie turnaja: 1. Brno, 2. Znojmo, 3. SZAC Bluewings, 4. Poľská reprezentácia, 5. SZAC Blackadder, 6. Česko U19A, 7. Prievidza, 8. Kékvőlgy, 9. Mega Wroclaw, 10. MAFC, 11. Česko U19B, 12. Nitra, 13. Maďarsko U19, 14. Poľsko U19.