Medzinárodný turnaj v Nitre v hľadáčiku IKF

Po úspešne zorganizovanom Medzinárodnom korfbalovom víkende 2020 v Nitre sa o tento slovenský turnaj začala zaujímať aj Medzinárodná korfbalová federácia IKF. Turnaj prebehol napriek všetkým obmedzeniam na zábranu šírenia koronavírusu Covid-19 a síce bola obmedzená účasť zahraničných družstiev, v online svete vzbudil záujem korfbalovej verejnosti.

IKF oslovila Slovenskú asociáciu korfbalu s požiadavkou o prezentáciu tohto turnaja ako vzoru pre ostatné európske krajiny v ceste, ako zorganizovať korfbalové podujatia napriek rôznym protipandemickým opatreniam. Tejto neľahkej úlohy sa zhostila jedna z hlavných organizátoriek celého víkendu a viceprezidentka SAKu Janka Miklovičová.

Online videokonferencia prebehla v utorok 22. júla za účasti väčšiny predstaviteľov popredných európskych korfbaloých zväzov kategórie A, B, C a viedol ju sám prezident IKF pán Jan Fransoo. Okrem slovenskej prezentácie bola na programe aj prezentácia holandského zväzu KNKV o ich aktivitách v podobe návštev holandských korfbalových reprezentantov na školách a v korfbalových kluboch a takisto o letných plánoch korfbalových aktivít v dovolenkových kempoch a nakoniec majstrovstvá Holandska v beachkorfbale koncom augusta.

Ako prvá však svoju prezentáciu predstavila naša Janka Miklovičová. Postupne predstavila podujatie Medzinárodného korfbalového víkendu v Nitre a jeho už 9-ročnú tradíciu. Porovnala zvyčajné plánovanie turnaja s nezvyklým z tohto roka a aj štatisticky predviedla účastnícke počty na turnaji. Výnimočným faktom bolo to, že práve v tomto roku bola rekordná účasť v mládežníckych kategóriách U16, U13 a U11, keďže slovenské, české a maďarské družstvá prejavili veľký záujem o zápasovú konfrontáciu so súpermi. Hlavným bodom prezentácie však bolo prestavenie potrebných protipandemických opatrení, ktoré museli organizátori pripraviť. Či už v podobe merania teploty pri príchode účastníkov, dostatku dezinfekčných prostriedkov a čestných vyhláseniach účastníkov. Takisto boli prísnejšie pravidlá pri podávaní nápojov a jedla, čo malo na druhej strane negatívny výsledok ekologickú záťaž v podobe väčšieho množstva plastového odpadu.

Janka svoju úlohu zvládla výborne a ostatným európskym korfbalovým zástupcom ukázala, že aj v tejto ťažkej dobe je stále možné usporiadať korfbalové aktivity. Veľké poďakovanie jej vyjadril aj sám prezident IKF Jan Fransoo a ostatné krajiny vyzval k nasledovaniu slovenského príkladu.